Aké poznáme súborové systémy

Súborové systémy

Čo sú súborové systémy?

Súborový systém je spôsob, akým operačný systém ukladá, organizuje a pristupuje k súborom na úložisku, ako je pevný disk, SSD alebo USB flash disk. Predstavuje štruktúru, v ktorej sú súbory a adresáre organizované, a definuje pravidlá pre mená súborov, cesty, oprávnenia a ďalšie atribúty.

Najčastejšie používané súborové systémy v Linuxe

 1. ext4 (Fourth Extended Filesystem)

 • Popis: Pokračovateľ veľmi populárneho ext3, ext4 prináša vylepšenia v rýchlosti, spoľahlivosti a podpore pre väčšie súbory a disky. Je štandardným súborovým systémom pre mnohé Linuxové distribúcie.
 1. Btrfs (B-tree File System)

 • Popis: Moderný súborový systém navrhnutý na zvýšenie flexibility a správy dát. Podporuje pokročilé funkcie, ako sú snímky (snapshots), kompresia dát a samoregenerácia. Vhodný pre servery a systémy vyžadujúce vysokú úroveň správy dát.
 1. XFS

 • Popis: Súborový systém navrhnutý pre vysoký výkon a škálovateľnosť, obzvlášť efektívny pri práci s veľkými súbormi a objemami údajov. Často sa používa na servery a mediálne úložiská.
 1. OpenZFS

 • Popis: OpenZFS OpenZFS je open source súborový systém odvodený od pôvodného ZFS vyvíjaného spoločnosťou Sun Microsystems (Oracle). Ponúka pokročilé funkcie správy dát vrátane nepretržitej kontroly integrity, snímok súborov, zrkadlenia, RAID, kompresie a deduplikácie. Je vhodný pre vysoko výkonné a spoľahlivé úložiská dát.
 1. FAT32 a exFAT

 • Popis: FAT32 je starší súborový systém s obmedzeniami na veľkosť súborov a úložiska, ale s vysokou kompatibilitou medzi operačnými systémami. exFAT je modernizovaná verzia navrhnutá pre flash disky, ktorá prekonáva mnohé obmedzenia FAT32.
 1. NTFS

 • Popis: Súborový systém vyvinutý Microsoftom pre Windows, ale môže byť čítaný a pod obmedzenými podmienkami aj zapisovaný v Linuxe. Vhodný pre zdieľanie dát medzi Windows a Linuxom.

Kde sa používajú?

 • ext4 je široko používaný pre systémové a dátové oddiely v Linuxových inštaláciách kvôli svojej spoľahlivosti a výkonnosti.
 • Btrfs a XFS sú preferované pre servery a systémy s veľkými úložnými požiadavkami, kde sú kľúčové ich pokročilé funkcie.
 • OpenZFS sa používa pre vysoko výkonné a spoľahlivé dátové úložiská vďaka svojej komplexnej správe dát, odolnosti proti chybám a funkcií ako kompresie a dedupl
  ikácie.
 • FAT32 je často používaný pre USB kľúče a iné prenosné média kvôli univerzálnej kompatibilite.
 • exFAT je vhodný pre prenosné disky a SD karty, kde je potrebná podpora pre veľké súbory a zároveň kompatibilita s rôznymi zariadeniami.
 • NTFS sa používa na oddieloch, ktoré potrebujú byť prístupné z Windows a Linuxu, najmä na dvojitém bootovaní alebo pri zdieľaní externých diskov.

Rozhodnutie, ktorý súborový systém použiť, závisí od vašich konkrétnych potrieb, ako je veľkosť a typ úložiska, potreba medziplatformovej kompatibility a požadované funkcie, ako sú snímky, šifrovanie alebo odolnosť proti chybám.

2 lajkov

A ZFS je kde ?

https://openzfs.org/wiki/Main_Page

1 lajk

Sláva Ti za podnet :+1:
OpenZFS doplnené.