Začínam s linuxom - ktorú distribúciu zvoliť?

Ahojte všetci,

Chcem sa spýtať na vaše názory ohľadom najlepších linuxových distribúcií pre začiatočníkov.

Síce nie som úplný nováčik v svete Linuxu, ale rád by som sa dozvedel, ktoré distribúcie by ste odporučili a prečo.

Zaujímali by ma najmä tieto faktory:

 • bezproblémová aktualizácia
 • podpora pri riešení problémov
 • ovládače pre zariadenia
 • jednoduchosť inštalácie aplikácií
 • možnosti zálohovania
 • iné dôvody

Skúste si predstaviť, že prichádzate z prostredia Windows sa chcete zoznámiť pracovať s linuxovým desktopom. Ktoré distro a prípadne rozhranie, by ste mali mať doporučené ako prvé?

Podeľte sa o svoje skúsenosti a vysvetlite, z akých dôvodov dané distro odporúčate pre začiatočníkov.

1 lajk

Tak z mého pohledu bych se zcela jistě nebál naprostému začátečníkovi doporučit Pop!_OS od System76. Je to hezky vypadající systém a vzhledem k vlastní integraci instalátoru aplikací Pop Shop je i instalace aplikací velmi snadná. A gaming je také velmi jednoduchý. Většina ovladačů na GPU jsou už předinstalované, takže vše skutečně funguje tak, jak má. Co se záloh týče, tak já jsem člověk, který nezálohuje systém jako takový, ale jen důležité soubory či složky, tak zálohování celého systému není úplně věc, o kterou bych se nějak zajímal. Přeci jen, vše cpu na externí disk nebo na svůj NAS. Co se podpory se systémem týče, tak samozřejmě nějaká podpora tam je, ale za moc nestojí. Člověk se tak musí obrátit na ChatGPT.

Obecně i přes těchto pár nedostatků se s naprostou jistotou nebojím tento systém doporučit pro začátečníky, kteří chtějí odejít z Windows, ale nemají peníze či z jiných důvodů nechtějí investovat do Apple.

Vnímam to tak, že sa odrážaš od svojich skúseností a teda výber zodpovedá tvojim preferenciám.

Vezmime do úvahy aj iné premenné:

 • jeho zariadenie nemusí byť vhodné na gaming
 • chce to mať len na bežné používanie (internet + office)
 • stabilita je jeho požiadavka
 • zálohovanie je pre neho dôležité
 • atď.

Čo teda v prípade, že to chceme pojať univerálnejšie?
Ako by sme teda mali postupovať pri výbere?

Tak poté by to byl Linux Mint. A zvolil bych ho z důvodů uvedených výše a také proto, protože na klasický kancelářský workload a workflow je asi nejlepší, nejoptimálnější a (dle mých zkušeností) nejstabilnější. A ano, také jsem ho nějaký čas používal. Prakticky na tomto distru jsem vůbec s linuxem začínal. :wink: A co se záloh týče, tak na Linuxu existuje hromada různých zálohovacích softwarů, že si asi každý najde to, co mu nejvíce vyhovuje.

1 lajk

Takže, keďže som stále taký “začiatočník” za ten mesiac čo som si skúšal Linux ako daily driver tak som za ten mesiac vymenil asi tri linuxove distribucie.

Začal som s Ubuntu s ktorým som bol celkom spokojný, fungoval skvelo, bol rýchly (pre mňa aspoň).

O dva týždne som prešiel na MX Linux, ktorý je na XFCE desktope a je to Debian-based Linux. S ním som moc spokojný nebol, keďže mne XFCE nevyhovoval a ani nefungoval dobre.

O týždeň z MX Linuxu som prešiel na Linux Mint s ktorým som bol fakt spokojný a podľa mňa sa nebojím začiatočníkom odporúčiť Ubuntu alebo Mint.

Sú to dva linuxové distribúcie, ktoré ma vôbec nesklamali, bol s nimi absolútne spokojný a keby teraz nebol CachyOS, vedel by som jeden s týchto distribúcii odporúčiť.

Sranda že mne nikdy popOS nešiel mne vždy položilo inštalačku a to som skúšal rôzne verzie, potom som na to už kašlal.